Site icon Armin Mühendislik

KESTİRİMCİ BAKIM HİZMETLERİ VE RAPORLAMA

KESTİRİMCİ BAKIM HİZMETLERİ VE RAPORLAMA

Kestirimci Bakım

Elektrik makinalarının ve ekipmanlarının periyodik aralıklarla yağılan gözlem ve ölçümler sonucu, arıza meydana gelmeden üretimi aksatmayacak şekilde yapılan bakımdır.

Kestirimci bakım gelişmiş ülkelerde yoğun bir şekilde uygulanırken malesef ülkemizde uygulama tam anlamıyla yaygınlaşmış diyemeyiz. Bunun sebebi belkide işletmecilerin kestirimci bakıma ayrılacak bütçenin gereksiz oldukları düşünmeleridir.

Kestirimci Bakımı Niçin Uygulamalıyız?

Kestirimci bakımın uygulanmasının kısa ve uzun vadede işletmeye birçok yararı vardır. Bunların bazılarını madde madde sıralaya biliriz.

  • Arızadan dolayı plansız duruşları en aza indirir.
  • Makinaların kullanım ömürlerini uzatır.
  • Yedek parça stoklama gerekesiminim azaltır.
  • Arızalardan dolayı oluşabilecek kalitesiz ürünü azaltır.
  • Üretim programına uyulma olasılığını arttırır.
  • İşletmeye duruşlardan dolayı üretim aksamasını önler.

Yukarıda sıraladığımız maddelerin hepsi işletmenin karlılık oranını arttıracak maddeler. Kestirimci bakım ekstra bir maliyet gibi görülmemeli uzun vadede bakıldığında işletmeye kar sağlamaktadır.

Termal Kamera ile Kestirimci Bakım

Termal kameralar tesislerde gözle görülmesi mümkün olmayan problemlerin kolayca tespit edilmesini sağlayan cihazlardır. Yapılan termal kamera ölçümleri ile trafo, motor, elektrik panoları, elektrik kabloları gibi elektrik sistemindeki tüm bileşenlerin ısınmaları tespit edilerek muhtemel problem ve zararların önüne geçmek mümkündür.

Termal Kamera ile Tesislerde Bakım Yapılmasının Avantajları Nelerdir?

► Termal kameralar, tesislerde gözle görülmesi mümkün olmayan problemlerin kolaylıkla ve anında tespit edilebilmesini sağlayarak beklenmedik duruşların önlenmesine yardımcı olur.

► Bu tespitler, işletmelerin üretim kayıplarını azaltır. Yapılan bakım kalitesini artırır.

► Orta ve uzun vadede ortaya çıkabilecek yüksek onarım maliyetlerini önler.

► Tesisteki enerji kayıplarının fazla olduğu noktaları tespit edebildiğinden, enerji tasarrufu sağlayarak maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

► İşletmelerdeki yangın riskini de erken teşhis edebildiğinden can ve mal güvenliğini de üst seviyeye çıkartmaktadır.

Termal Kamera ile Hangi Tür Arızalar Tespit Edilebilir?

► Sıcak su, sıcak hava, basınçlı gaz ve buhar taşıyan sistemlerde oluşabilecek kaçaklar,

► Enerji iletim ve dağıtım hatları, elektrik panoları, klemens ve bağlantı noktalarındaki korozyonlar ve kopukluklar, dengesiz yüklenen transformatörler vb. elektriksel sistemler,

► Elektriksel ve mekaniksel sistemlerin bir arada bulunduğu elektrik motorlarının rulman, stator ve rotor gibi bölümlerinin arıza tespiti,

► Bina, tesis ve fabrika gibi enerji tüketiminin olduğu yerlerde enerji enerji verimliliği çalışmaları için enerji kayıplarının belirlenmesinde termal kamera kullanılabilir.

Exit mobile version